metayapi@metayapi.com

90 (224) 444 63 82

Akıllı Ev Otomasyon Sisteminin Kullanımı

Akıllı Ev Otomasyon Sisteminin Kullanımı

Ev Otomasyon Sistemi

Ev otomasyon sistemleri, endüstrinin birçok alanında kullanılan kontrol sistemlerinin gündelik hayata adapte edilmesi; ev otomasyonu da bu teknolojilerin kişiye özel ihtiyaç ve isteklere uyarlanmasıdır. Akıllı ev tanımı ise bütün bu teknolojik gelişmeler sayesinde ev sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılayan, onların hayatlarını kolaylaştıran, güvenli, konforlu ve daha tasarruflu bir yaşam sunan evler için kullanılmaktadır.
Ev teknolojileri aslen bizlerin hiç de yabancı olmadığı bir konudur. Mutfak aletleri, (mikserler, kahve makineleri ve mutfak robotları gibi) televizyonlar, müzik setleri, DVD oynatıcılar, videolar, buzdolapları, çamaşır ve bulaşık makineleri, otomatik garaj kapıları, ışık seviyesi ayarlanabilir lambalar, telsiz telefonlar, elektrik süpürgeleri ve daha bunlar gibi birçok cihaz, endüstri için geliştirilen teknolojilerin gündelik hayata uygulanması ile hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Daha sonraları bu cihazlar, yine gelişen teknolojiyle hayatlarımızı kolaylaştırmak için birçok değişim geçirmiştir. Televizyonlar, müzik setleri ve hatta garaj kapıları için uzaktan kumandalar, kahve makineleri için zamanlayıcılar, kullanıcıya birçok seçenek sunan çamaşır ve bulaşık makineleri, buzdolapları geliştirildi. Şimdi de bu sürecin bir sonraki adımı olarak tüm evin tek bir noktadan kontrol edilmesine imkân veren ve programlama imkânlarıyla bu kontrolü kendiliğinden sağlayan ev otomasyon teknolojileri tüketicinin hizmetine sunuluyor.
Bu sistemler geliştirilirken göz önünde bulundurulan temel unsurlardan biri de sistemlerin kişisel bilgisayarlarla uyumlu olarak çalışabilmesidir. Kişisel bilgisayarlar artık çağdaş bir evin standartları arasına girdi ve birçok insanın haberleşme, eğlence gibi birçok alandaki alışkanlıklarını değiştirmiştir. Bu süreçte artık bazı evlerde birden fazla kişisel bilgisayar bulunması ve bunlar arasında bir ev içi bilgisayar ağı kurulması da bunun en etkili kanıtlarından birisidir. Bu değişimler göz önüne alındığında görülüyor ki bu bilgisayarlar ev yaşantısını da değiştirmiştir. Bu değişimde bir evdeki cihazlar ve ışıkların bilgisayarlarca kontrol edilmesiyle gerçekleşecektir. Çoğu ev otomasyon sisteminin içerdiği ana denetim sistemi de bu işler için özelleşmiş ve kullanımı çok basit olan bir bilgisayardır.


Evinizin Akıllı Olması İçin Evinizde Nasıl Değişiklikler Yapmanız Gerekir ?

Yazar Meta Yapı

Website:

0 Yorumlar

BİR Cevap Yazın